מערכת מוצפנת לשליטה בדיווחים על אלימות במשפחה

אמרתי לשוטרת ״אני מעדיפה למות מאשר לספר להורים שלי״
אמרתי לשוטרת ״אני מעדיפה למות מאשר לספר להורים שלי״

פורום מיכל סלה שהוקם על ידי לילי בן עמי, אחות של מיכל, הציב לעצמו מטרה – הצלת הנרצחת הבאה, באמצעות חשיבה חדשנית 'מחוץ לקופסא' והכנסת שחקנים חדשים למגרש האלימות במשפחה.
המשימה של הפורום היא להציל חיים.

זאת השנה השנייה ברציפות שמתקיים האקתון Safe@Home על שם מיכל סלה ז״ל. בשנה שעברה יצאו מההאקתון כמה מיזמים מרשימים שנמצאים בתהליך פיתוח מואץ, ועתידים לשנות את המציאות של אלימות בתוך המשפחה.

80 מיזמים מתחרים השנה על הזכות לקבל ליווי מהפורום ומענק של 30 אלף ש״ח למימוש הפרויקט.

צוות הקפסולה הוא אחד המיזמים המתחרים השנה, ומונה שישה חברים מאוד מגוונים.

אימאן, סטודנטית לתואר שני במנהל ומדיניות ציבורית באוניברסיטת חיפה, עדי, אדריכלית וסטודנטית לתואר שני בטכניון, ים, פסיכולוגית, לירון, מבקרת איכות תוכנה (QA) באגף מערכות המידע והסייבר של משרד לביטחון פנים, טל, מתכנת מנוסה, ומירי (השם האמיתי שמור במערכת), קואוצ'רית חרדית.

"רציתי לפתוח תיק במשטרה…בכניסה לתחנה רעדתי וחזרתי הביתה"

תהליך הגשת תלונה קשה ופולשני
תהליך הגשת תלונה קשה ופולשני

לחברי צוות הקפסולה יצא להיעזר ברשויות החוק בעבר, ועדי מספרת שהצליחה לעזור לשוטרים בלילה מאוד מפחיד בירושלים. "הלכתי בסמטה חשוכה בסוף בילוי. ממש כמו שמספרים. נפרדתי מחברות והיו לי כמה מטרים בודדים עד האוטו. קלטתי שהולך אחרי מישהו, ונעצרתי לרגע כדיי לתת לו לעבור. הוא נצמד אליי ונגע בי, צרחתי עליו ואיימתי לקרוא למשטרה. הוא ברח. התקשרתי למשטרה והם ביקשו ממני לרדוף אחריו עד שיגיעו. עשיתי זאת, תפסו אותו". הלילה הזה הסתיים מהר במעצר של החשוד, אך לא בפגיעות כאלו חברי הקפסולה עוסקים.

הצוות נחוש לשנות את המצב הקיים. "אני רוצה שלכל אחד במצב מצוקה תהיה כתובת לדווח", אומרת אימאן. המצב היום הוא כזה שמי שנפגע עבירה ורוצה לדווח כדי להנגיש את המידע למשטרה, נאלץ באותו הרגע להיגרר למסכת חקירות, והטיפול בפוגע יהיה מיידי ופומבי. "לכן רוב נפגעות האלימות בבית שומרות את זה לעצמן עד הרגע האחרון. חשוב שאנשים ידעו שהבעיה הזאת חוצת מגזרים וקהילות, ואני רואה את זה קורה, לצערי, גם אצל אנשים שלא הייתי מאמינה שזה יגיע אליהם".

אך האם אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלימה? איך אפשר לדווח בלי להיחשף? "קורבן עבירה זה מצב שברירי, והדבר שאותה אישה צריכה באותו רגע זה אמפתיה, ושיתוף של מישהו בעל סמכות במה שעובר עליה. אבל אם בעל הסמכות לא יכול לתת אמפתיה, וברגע שהמתלוננת מדווחת על מקרה התיק מתפוצץ, אף אחת לא תשתף מיוזמתה." אומרים חברי הצוות.

"אפשר לשתף גורמים מוסמכים, ואף רצוי. אך יש להציב חומת הגנה"

טל, עדי, ים, לירון, אימאן, ומירי
חברי צוות קפסולה

הקפסולה היא מערכת מאוד דומה למערכות שקיימות כיום במשטרה ובארגונים כמו "מגן" בעדה החרדית, ומכילה אפשרות לפתוח תלונה על פוגע. השוני העיקרי הוא במה שקורה שנייה אחרי ששומרים את התלונה במערכת. המערכת מצפינה את כל המידע מקצה לקצה, כולל השמות ותיאור העבירה. כך המשטרה, או כל אחד שצריך לשמור על הכפופים לו וקנה את המערכת, יוכל לקבל דיווחים, ללא חשש שמידע יהיה חשוף לאנשים אחרים. אפילו האישיות הכי בחירה בארגון תראה רק רצף של מספרים ואותיות לא ברורות כשינסה לקרוא תיק מסויים. לפי הפרמטרים שיוטמעו בכל ארגון לפי הצורך שלו, בעת "פיצוץ" התיק עקב פניות מרובות על אותו פוגע, תתריע המערכת כי יש לפתוח את התיק ולטפל בפוגע. גם אז, רק מי שמסומן במערכת כאחראי על תיקים מסוג זה, יוכל לעיין בפרטי התיק. כל זה נועד למנוע זליגה של מידע רגיש לפני שהמתלוננות רוצות שהוא יהפוך לפומבי. עכשיו כשיש מספיק חומר, אפשר להעניש את הפוגע במלוא חומרת הענישה, בשרשרת דיווחים, שלפעמים מכילה עשרות מתלוננות שונות.

המדד להצלחה, עלייה במספר התלונות

תהליך הגשת תלונה מוצפנת
תהליך הגשת תלונה מוצפנת

הדרך עד למכירת מערכת שכזאת למשטרת ישראל עוד ארוכה, אבל בדרך עומדים ארגונים בינוניים וגדולים שמשוועים לניהול תלונות בצורה חשאית, בלי לפגוע בשמם של העובדים, תלמידי בית ספר, עוד. מירי אומרת שבעדה החרדית לא סומכים על המשטרה ובתי המשפט. "תמיד עדיף לטפל בזוג שבו הבעל מוגדר כאלים, בתוך הקהילה". יש לנו מנהיגים (רבנים) שיודעים לעשות עבודה הרבה יותר שקטה ממה שהמשטרה עושה. אף אחד לא רוצה לחשוף את עצמו ובצדק לפעמים למערכת ממשלתית שמפלה חרדים, ושעושים הכול ברעש, ולא נותנים לקהילה הזדמנות לעזור". כדי לתווך במקרים כאלה, יש כמה ארגונים תוך-קהילתיים שעוזרים לנשים להרגיש יותר מוגנות, ולפעמים אם צריך, רב הקהילה יגיע לתוקף כדי להעביר אותו תהליך הכרחי כדי להפסיק את מעגל האלימות בתוך המשפחה. עמותת "מגן" הייתה זאת שחשפה למשל פרשה מאוד מפורסמת שטלטלה את המגזר החרדי. על הרובד הזה, הקפסולה באה לתת שכבת פרטיות נוספת.

"זאת בעיה של בנות הזוג הקודמות שהן לא התלוננו"

השלבים הבאיםלקוחות פוטנציאלים של המערכת

קצינת האלמ"ב שפרשה מהמשטרה, ש', שאת שמה לא נפרסם כדי לא לבייש אותה, טוענת שיש במיזם הזה בעיתיות, כי הנשים שנפגעו על ידי הרוצח של מיכל סלה ז"ל, היו צריכות להתלונן, ולא משנה שזה חושף אותן וגורם להן לעבור חקירות משפילות. "זה לא משנה שהן רצו רק להיפרד ממנו, הן היו צריכות להתלונן במשטרה, וככה היה נמנע הרצח. הן היו צריכות לקחת אחראיות". בנקודה זאת טל נשבר. "אני יודע מה זה להגיע להתלונן במשטרה. אמנם היחס של השוטרים בתחנה מאוד יפה בהתחלה, אבל ברגע שהתלונה באוויר, כל שוטר יכול לקרוא אותה, וכך במדינת ישראל הקטנה, ה"הלשנה" שלך חשופה לכל עבריין שיש לו מישהו מבפנים. ש' אמרה לי שזה לא יכול להיות שמישהו מהמשטרה יהיה "מלוכלך" ויקשור קשרים עם עבריינים. אמרתי שהיא כנראה לא מכירה את האנשים שהיא שירתה איתם, כי זה מאוד קל לשלוף מידע פלילי אם אתה מכיר מישהו. אבל קשה להזיז גוף גדול, לכן אנחנו נתחיל בגופים יותר קטנים עד שנגיע אליהם". המציאות אם כך, מאיימת.

השינוי בדרך? זה תלוי בשופטים

מחר בצהריים נדע אם צוות הקפסולה עמד ביעד הראשון שלהם, לשכנע את צוות השופטים המכובד של ההאקתון ע"ש מיכל סלה שהם המיזם המבטיח של התחרות. תחרות ההאקתון למניעת הרצח הבאה במשפחה מתקיים זאת השנה השנייה, ובו 80 מיזמים ויזמיות מכל הארץ, שכל אחד מהם רוצה להגיע למעמד הנכסף שבו הנשיא היוצא, רובי ריבלין, יכריז על הזוכים שיזכו לליווי מקצועי לפיתוח הרעיון עד לכדי מוצר, בתוספת למענק על סך 30,000 ש"ח. אם הצוות המיוחד הזה יזכה, כך הם טוענים, תוך שנתיים נתחיל לראות שיתוף פעולה הרבה יותר פורה בין אזרחים נפגעי אלימות במשפחה, לבין כוחות הביטחון האמונים על בטחון המשפחות בישראל. למעקב אחר התוצאות, כנסו לאתר ההאקתון.

סמל מיזם הקפסולה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.